تکلیف مدرسه: وظیفه ای شاق برای کودک یا والدین؟              

 

به محض این که والدین انجام تکالیف مدرسه را به کودک یادآور می شوند، بسیاری از کودکان بی درنگ واکنش منفی  نشان می دهند. خیلی از بچه ها دوست ندارند که تکلیف مدرسه خود را انجام دهند بویژه کودکان در سال های  اول مدرسه. حتی واقعیت این است که شما پدر و مادر برای کودکی که سرگرم  بازی است اگر یک ظرف شیرینی ببرید به ندرت بازی خود را رها می کند و به سراغ شیرینی می رود ولی اگر بلافاصله بعد از تمام شدن بازی به او بگویید:  "بدو برو سراغ درسهات"، معمولا واکنشی جز سرپیچی و اکراه نمی بینید .

 از سویی دیگر، با توجه به شروع سال تحصیلی کودک پس از گذراندن یک روز طولانی در مدرسه معمولا می خواهد آزاد باشد و بازی کند ، متاسفانه بودن در سر ِ کلاس درس برای یادگیری الزامات آموزشی مدرسه کافی نیست و کودکان لازم است تکلیفی را در خانه انجام دهند و این مساله برای برخی والدین آغاز یک نبرد جنجالی با فرزندشان است که چرا این قدر برای انجام تکلیف غر می زند ....می گوید خسته شدم... اگر با لا سرش ننشینم کارش را انجام نمی دهد .... تا شب طولش می دهد و ...

چند توصیه:

عدم انجام تکلیف مدرسه را شخصی نگیرید

وقتی کودکان تکالیفشان را انجام نمی دهند برخی والدین آن را شخصی تلقی کرده و به شدت عصبانی و ناراحت می شوند،در حالی که اصلا چنین نیست .کودک مایل نیست این کار را بکند  و برای آن دلایل مختلفی دارد نه این که از شما خوشش نمی آید یا با شما لج بازی می کند؛

 لجبازی حاصل کشمکش های زیاد و طولانی والدین در اثر شیوه تربیتی نادرست و در تعامل والدین با کودک بوجود می آید.بنابراین والدینی که معتقد به لجبازی فرزندشان هستند به سابقه ارتباط خود با فرزندتان حتی قبل از سنین مدرسه نگاه کنند.

کودک را تشویق زبانی کنید.

نمی توان کودک را وادار به انجام تکالیف مدرسه کرد اما از آن جایی که نوشتن تکالیف ضروری است والدین با آگاهی و صبر پیشه کردن می توانند این را از کودک خود بخواهند.آنها می توانند با تمجیدهای کلامی به او برای انجام این کار انگیزه کافی بدهند.

چقدر کلمات را خوب روی خط نوشتی

-حالا دیگه می تونی حروف را به اندزه مناسبش بنویسی، آفرین.

-خوشحال می شم می بینم که تکلیفتو مرتب و تمیز می نویسی.

وقت و جای معین برای تکلیف مدرسه در نظر بگیرید:

باز هم می گوییم از کودک همچون بزرگسال نمی توان انتظار داشت، این بار در چه مورد:

احتمالا من و شما بتوانیم برای مدتی در محلی که صدای تلویزیون یا ضبط می آیدکمی مطالعه کنیم اگر چه کار آسانی نیست، اما از کودک نمی توان انتظار داشت در جایی که دور و برش خوراکی و اسباب بازی و یا تلویزیون روشن هست  یا هر وسیله ی مزاحم دیگری تکالیفش را انجام دهد.بنابراین نیاز به اتاقی هست که برای چند دقیقه هم که شده بتواند کارش را انجام دهد.

فراموش نشود کودکان در این سنین اگر فضای مناسب هم داشته باشند دست کم تخیل گسترده دارند و نمی توان جلو خیالپردازی آنها را گرفت.از این روست که آنها نیاز به توجه و نظارت والدینشان دارند.

به کودک امکان انتخاب بدهید

بهتر است کودک بداند بعد از آمدن از مدرسه چه بکند . اگر مایل است اول تلویزیون ببینید و بعد به تکالیف خود بپردازد این را تعیین کنید و با هم به توافق برسید یا این که بهتر است بداند که از او انتظار می رود بعد از یک چرت کوتاه  باید شروع به انجام تکالیفش کند. سعی کنید انجام اولین تکلیف مدرسه را برای یک کودک کلاس اولی به یک خاطره خوب و جذاب  و توام با نشاط تبدیل کنید

وقتی به بچه ها امکان انتخاب داده می شود، بهتر عمل می کنند ، چرا که احساس می کنندکنترل بیشتری بر زندگی خود دارند. بهتر است انتخاب های محدود به فرزند خود پیشنهاد کنید. او در معرض انتخاب بین انجام و عدم انجام تکلیف مدرسه نیست ولی می تواند در مورد زمان آن دست به انتخاب بزند:

اول بازی بعد تکلیف مدرسه

یا تکلیف مدرسه بعد خوردن خوراکی و تماشای تلویزیون. به تدریج کودک می فهمد هدف انجام کار است.

بعضی بچه ها واقعا خسته می شوند!

درست است که بچه های کلاس اولی خسته شوند البته نکته ظریفی است تشخیص تفاوت بین خسته شدن و بهانه گیری آنها ولی نباید فراموش کرد که آنها تازه شروع به نوشتن کردند و نمی توان  تصور کرد که صفحه ای را کامل کنند بدون اینکه کمی تکان نخورند و خسته نشوند . عضله های ظریف انگشتان کوچک آنها  تازه شکل گرفته و هنوز نباید برای آن دسته ای از کودکان که خستگی شان باعث ناقص نوشتن و نارسا نوشتن می شود مهارت هایی مثل بازی با گل های سفال و بسیاری روش هایی که کمک به رشد و تقویت انگشتان دست را می کند، فراموش کرد.

انجام تکلیف مدرسه وظیفه والدین نیست

نکته نهایی این که پدر و مادر نباید تکلیف مدرسه را انجام دهند. حتی اگر کودک اصلا انجام ندهد ! بلکه این موضوع راه حل دارد.  وظیفه آنها صرفا این است که امکانات لازم برای انجام این کار از سوی کودک را فراهم کنند. پس در کودک مسئولیت انجام تکلیف را از کودکی ایجاد کنید و هیچ وقت شما کار او را انجام ندهید.

با توجه به شروع سال تحصیلی در مطلب بعدی به استحکام و اهمیت روابط والد معلم خواهیم پرداخت که مورد نظر یکی از خوانندگان وبلاگ نیز هست.نظرات()   
   
ز- حسین زاده
پنجشنبه 1 مهر 1389 12:38 ب.ظ
سلام . در ادامه و با تایید نوشته های متین تان باید بگویم که تکلیف همیشه نوشتنی و خواندنی نیست . گاهی بازی کردنی و تحقیق کردنی و پرسش از والدین و این قبیل موارد است که متاسفانه دستگاه تعلیم و تربیت ما ازآن غافل است .
مهران امامیه
یکشنبه 28 شهریور 1389 11:02 ب.ظ
متن بسیار خوب و مختصر و مفیدی بود و لذّت بردم و گمان می کنم برای استفاده آموزگاران بسیار کاربردی است . متشکرم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

ابزار وبمستر